Patmos – Grecja

 
 

Grota Apokalipsy św. Jana Teologa


Święty Jan ostaje zesłany na wyspę Patmos, gdzie głęboka wiara w Boga i potrzeba izolacji i kontemplacji powoduje, że znajduje swoje miejsce w skromnej jaskini na opustoszałym Patmos. W tej świętej jaskini stał się świadkiem i uczestnikiem boskiego objawienia wszystkiego, co się wydarzy. Jak sam powiedział, był po prostu narzędziem, za pomocą którego Bóg wyraził siebie. Dlatego też “Księga Objawienia” jest jedynym tekstem niezliczonych książek literatury apokaliptycznej, która była częścią “kanonu” Nowego Testamentu. Ta praca św. Jana odznacza się poetycką przejrzystością, a często surrealizmem, dlatego zawsze przykuwa uwagę poetów i pisarzy. Tymczasem w teologii prawosławnej stanowi inspirowany, święty tekst prowadzący do nawrócenia. Jeśli porównamy je do koncertu muzycznego, moglibyśmy powiedzieć, że niektóre motywy powracają tak bardzo, podczas gdy finał znajduje się w ręku Boga. Dzisiaj, po upływie ponad dziewiętnastu stuleci, tajemniczy płomień W jaskini Apokalipsy, nadziei i zbawienia, Boskiej obecności nigdy nie będzie brakować.
 

Na wyspie przy morzu znajduje się mała Cerkiew w której św. Jan chrzcił pierwszych chrześcijan prowadząc ich do Bożego światła przez jego umiłowanego Nauczyciela Chrystusa.

Na górze Chora zbudowano monaster męski św. Jana Teologa, w którym mnisi żyją życiem modlitwy. Niegdyś cała wyspa należała do monasteru, choć dziś jest inaczej.

Umiłowany uczniu Pana módl się za nami!

« 1 z 5 »

Dodaj komentarz