św. Gerasimos Lutraki – Grecja

DSC_3562

św. Gerasimos 

(1506-1579) pochodził z arystokratycznej i zamożnej rodziny Notaras. Święcenia mnisze przyjął na górze Athos, udał się do Jerozolimy, spędził trochę czasu na Krecie i Zakynthos, a w 1555 przybył na Kefalinia. Spędził pierwsze 5 lat w jaskini w obszarze znanym jako Lassi. Później udał się do monasteru blisko Valsamata. Monaster ten, dba o biednych i stał się ośrodkiem na cele charytatywne.

Mieszkańcy Kefalini uważają świętego Gerasimosa za protektora. Znany jest także z wielu uzdrowień i uleczenia chorób. Wiele mieszkańców wyspy nazwać swoje dzieci imieniem św. Gerasimosa jako hołd dla świętego, który je chroni.

Ciało świętego Gerasimosa jest w monasterze, obdarzone czcią, gdyż nigdy się nie rozkłada.

Podczas święta św Gerasimosa – 16 sierpnia i 20 października (translacji relikwii) – jego ciało przechodzi nad chorymi, w celu ich leczenia.

Monaster pod wezwaniem świętego Gerasimosa znajduje się również niedaleko miejscowości Loutraki blisko monasteru i relikwii świętego Patapiosa. Monaster św. Gerasimosa blisko Lutraki jest nowopowstałym monasterem i został wybudowany na wyraźne życzenie świętego, który objawił się jednej z mniszek we śnie i o to poprosił. Św. Gerasimos za swojego życia często bywał w Lutraki i modlił się nad relikwiami świętego Patapiosa, a jego rodzina przyczyniła się także do założenia monasteru św. Patapiosa. Św. Gerasimos pragną zatem by jego cześć była także w tym bliskim jego sercu miejscu, gdzie wielokrotnie pielgrzymował do św. Patapiosa i modlił się.

Św. Gerasimos czyni wiele cudów pomagając mniszkom w budowie monasteru przysyłając natchnione osoby, które pragną ego czci w tym miejscu.

Dodaj komentarz