Monaster św. Mikołaja Anapawsa – Meteory – Grecja

 
 

Monaster św. Mikołaja Anapawsa

Niedaleko od miejscowości Kostaraki, pomiędzy ruinami monasterów św. Jana Chrzciciela i Pantokratora znajduje się na wąskiej skale wielopiętrowy męski Monaster św. Mikołaja Anapawsa. Zorganizowane życie monastyczne pojawiło się tutaj w pierwszej połowie XVI w. kiedy to wybudowano cerkiew św. Mikołaja.

Główna cerkiew monasterska ( niewielkie pomieszczenie o kwadratowym planie, z małą kopułą) umiejscowiona jest na drugim piętrze. W 127roku została udekorowana ona freskami przez słynnego malarza z Krety, Theofana Streliza (+1559), zwanego Bafa, założyciela Kreteńskiej Szkoły w sztuce bizantyjskiej hagiografii.

Freski w cerkwi św. Mikołaja są późniejszą pracą autora. Zawierają one charakterystyczne cechy niepowtarzalnej techniki wielkiego hagiografa: delikatność, żywność, świeżość, plastyczność, miękkość światła i ogólnie wysoką jakość w doskonale dobrych kolorystycznie kompozycjach postaci, które definitywnie wykształtowały si w dojrzałych pracach hagiografy. Możemy je dzisiaj podziwiać w Athoskich monasterach: Wielkiej Lavry i Stavronikity.

Na pierwszym piętrze znajduje się krypta wraz z kaplicą św. Antoniego,ściany której pokrywają stare feski (XIV w.). Ostatnie piętro zajmuje dawny refektarz (ozdobiony freskami), który obecnie służy jako oficjalne miejsce do przyjęć. Oprócz tego istnieje również specjalne miejsce przeznaczonym na przechowywanie kości zmarłych ”osteofilakio”, a także kaplica św. Jana Chrzciciela.

« 1 z 2 »

Dodaj komentarz