Monaster Rusanu – Meteory – Grecja

DSC_3275

Monaster Rusanu

W centrum Meteor znajduje się wysoka skała, którą uwieńcza żeński Monaster Rusanu, zajmujący praktycznie całą jej niewielką powierzchnię. Został założony on w 1529 roku przez śww. Braci, hieromnichów Josafata i Maksyma, pochodzących z Janniny.

Monaster został wybudowany na planie kwadratu, a swą dzisiejszą formę przybrał w trzeciej poł. XVI w. Na parterze znajduje się główna cerkiew wraz z celami mniszymi, na pierwszym piętrze zaś pokoje gościnne, pokój przyjęć a także pomieszczenia gospodarcze. W ostatnich latach zakonnice zajmują się pracami rekonstrukcyjnymi nad zabudowaniami.

Obecna cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego wybudowana według athoskiego stylu, została wzniesiona w roku 1530 na fundamencie byłej świątyni – która uległa samoczynnemu zniszczeniu z upływem lat. Freski 1560 r. są wyrazistym przykładem późnobizantyjskiej epoki. Całość środkowej części świątyni wraz z jej przedsionkiem należą do Kretskiej Szkoły (niektórzy znawcy przypisują je uczniowi Theodora z Krety, Georgiemu). W XVI w. istniała w Monasterze pracownia książek.

Pomimo, iż główna świątynia monasterska ofiarowania jest cześć Przemienienia Pańskiego, szczególnie uroczyście obchodzony jest tutaj dzień św. Barbary (4 grudnia).

Dodaj komentarz