“Prosty człowiek zawsze ma dobre myśli” – Święty Starzec Paisjusz Hagioryta

a

Prosty człowiek zawsze ma dobre myśli

Święty Starzec Paisjusz Hagioryta

Prosty człowiek jest łagodny i szczery. To co złe i szpetne, zmienia w dobre. Zawsze myśli o innych dobrze. Nie jest naiwny, jest tylko przekonany, że inni myślą tak, jak on.

  • Abba, czy możecie przytoczyć nam jakiś przykład?

  • Czy nie opowiadałem wam o ojcu Charłampiuszu, który kiedyś mieszkał w monasterze Kutlumusiu? Był bibliotekarzem, ale odsunięto go od tego obowiązku, ponieważ nigdy nie zamykał drzwi do biblioteki. „Po co wam te wszystkie kłódki i klucze? – mówił. – Niech ludzie swobodnie czytają książki”. Posiadał taką prostotę i czystość duszy, że nie przychodziło mu nawet na myśl, że są ludzie, którzy kradną książki.

    Ponieważ prosty człowiek o wszystkich myśli dobrze, wszyscy wydają mu się dobrzy. Pamiętam jeszcze jednego starca, ojca Teoktysta z monasteru świętego Dionizego, jakąż on miał prostotę! Kiedyś został na nocleg z jeszcze jednym bratem w domu monasterskim w Karies. Nocą ktoś zastukał do drzwi i ojciec Teoktyst pobiegł, żeby otworzyć. „Zostaw – powiedział mnich – nie otwieraj, już późno, czas już odpoczywać”. „Skąd wiesz, ojcze, kto to, a może to Chrystus! Trzeba otworzyć”. I poszedł otwierać. Widzicie, prosty człowiek zawsze ma dobre myśli i zawsze oczekuje tylko dobrego.

Namiętności i cnoty chrześcijańskie. Tom V” Święty Starzec Paisjusz Hagioryta

DSC_3794

Dodaj komentarz