Monaster Varlaam

 
 

 

Monaster Varlaam

Nieopodal płaskiej skały, wznosi się niewielki, ale zarazem imponujący – męski Monaster Varlaam, którego to według podania, pierwszym mieszkańcem był asceta-eremita o imieniu Varlaam z XIV w.. Monaster powstał w latach 1517-1518, kedy to, osiedlili się tam dwaj bracia śww. Theofan (+1544 r.) i Nektariusz (+1550 r.) z Janniny.

Wspaniała główna Cerkiew monasterska pw. Wszystkich Świętych została wybudowana wg athoskiego stylu w roku 1542. Główną część świątyni ozdobił freskami w roku 1548 malarz Franko Katrlano, które posiadają wszystkie charakterystyczne cechy tego artysty: szczegółową opisowość i analizę historycznych faktów, wraz z żywym realizmem. Przedsionek pokrywają freski roku 1566 należące do braci Jerzego i Franka Kontari.

Kaplica na cześć Trzech Kapłanów została wzniesiona w 1627 r., posiada freski pochodzące z roku 1637 o charakterystycznych cechach późnobizantyjskiego okresu pierwszej połowy XVII w.

Pozostałe zabudowania, wraz z dawnym refektarzem (obecnie muzeum), kuchnia oraz szpital, są jednymi z piękniejszych w swoim rodzaju.

W końcu XVI i na początku XVII w. w monasterze istniała jedna z najlepszych, z całego zespołu Meteor, pracownia książek, a także warsztat, w którym wyszywano złotem.

DSC_3364

Dodaj komentarz