Monaster Pantokratora w Melissochori

 
 

Monaster Pantokratora jest położony w miejscowości Melisochorii niedaleko Tessaloniki. Kamień węgielny pod budowę monasteru został położony w 6 grudnia 1985 r. W 2004 roku monaster przyjmuje pierwszych pielgrzymów. W monasterze znajduje się ikona „Pani od Aniołów”, Trójcy św i Bogurodzicy Pantanassa. Monasterma szczególne błogosławieństwo gdyż otrzymał kawałki Krzyża Pańskiego, Krzyża naszego Pana za co mnisi i wierni dziękują Bogu. Monaster posiada także liczne relikwie do których przyjeżdżają pielgrzymi by się im pokłonić:

15

Jana Chrzciciela

Czcigodni Arsenios z Paros

Pięciu Świętych Męczenników

Św. Filipa, jednego z uczniów

Św. Stefana pierwszego męczennika

Św. Łazarza, przyjaciela Chrystusa

Św. Rafaela, Nicolaosa i Ireny

Św Haralambos

Św. Konstantyna i Heleny

Św. Jerzego zwycięzca

Św Panteleymona

Św. Paraskewy

Św. Jana Chryzostoma

Św. Grzegorza Teologa

Życie w klasztorze

Najważniejszą rzeczą w życiu Monka jest codzienny program dnia. Opiera się on na modlitwie, ale z drugiej strony na codziennych zajęciach, pracy i odpoczynku. Nasz monaster jest oparty na typikonie świętej z niektórymi niezbędnymi zmianami. Budzimy się o 3:00 każdy z mnichów odmawiakanon modlitwy osobistej w swojej własnej celi. Wspólna służba zaczyna się od godziny 4:00 (Godziny Kanonizne, Boska Liturgia) do 8:00. Następnie mamy śniadanie niadanie (z wyjątkiem postu) i trochę odpoczynku, a kończymy go recytując modlitwę do Bogarodzicy. Potem każdy mnich wykonuje swoją pracę: gotowanie, karmienie zwierząt, ogrodnictwo, stolarka, czyszczenie, malowanie itd.

14 13

Zadania te nie wydają się być duchowe, ale w klasztorze cała ta praca ma jakieś szczególne znaczenie. Mnisi nie pracują, aby zarobić na życie, ale w ten sposób służą swoją pracą Bogu, który jaśnieje na ich twarzach. O 13:30 P.M. mamy Paraklese przed ikoną Bogarodzicy Anielskiej, a na 14:00 po południu mamy obiad. Wieczernia jest o 17:00. w lecie, a o 16:30 w zimie. Po nieszporach o 18:00 mnisi mogą swobodnie poświęcić się jakiejkolwiek pracy lub nauce i modlitwie. Około godziny 21:00 mnisi mają razem lekką kolację (z wyjątkiem postu) przed ostatnim służbą, komplety. Pod koniec tej służby mnisi przebaczają sobie nawzajem wszystko zrobili w ciągu dnia “i przebacz nam nasze grzechy, bo i my odpuszczamy każdemu, kto z nas jest nam dłużny”. Mnisi poświęcają godziny odpoczynku dla ich miłości do Boga. Służba nocna jest zazwyczaj podczas Wielkich Świąt.

19  18

Oaza

Ludzie uważają Klasztory jako duchowa oaza w świecie materializmu i egoizmu. Większość ludzi wyjeżdża do monasteru z prośbą o wsparcie i szukając spokoju. Tutaj uczą się i uświadamiają sobie, że można je znaleźć tylko w Chrystusie. Dlatego monaster jest otwarty i zapraszamy wszystkich. Nasz monaster jest otwarty codziennie z wyjątkiem środy i piątki. Po nieszporach goście mogą udać się do Archontariki wziąć słodki poczęstunek i posłuchać słowa Starca wartościowego dla duszy. Poza tym, każdy wierny ma prawo wyznawać swoje grzechy.

17  16 a

20

Iero Isichastirio Pantokratoros
Melissochori,
57018 Thessaloniki

Fax: (+30) 23940 33136

http://impantokratoros.gr/root.pl.aspx

 

Do monasteru Pantocratora przynależy także żeński metochion Św. Nektariusza w Ossa leżący w górach w bardzo odludnym miejscu, gdzie odbywają się dni skupienia dla dziewcząt.

22 40 45

Dodaj komentarz