Monaster Rusanu – Meteory – Grecja

DSC_3275

Monaster Rusanu

W centrum Meteor znajduje się wysoka skała, którą uwieńcza żeński Monaster Rusanu, zajmujący praktycznie całą jej niewielką powierzchnię. Został założony on w 1529 roku przez śww. Braci, hieromnichów Josafata i Maksyma, pochodzących z Janniny.

Monaster został wybudowany na planie kwadratu, a swą dzisiejszą formę przybrał w trzeciej poł. XVI w. Na parterze znajduje się główna cerkiew wraz z celami mniszymi, na pierwszym piętrze zaś pokoje gościnne, pokój przyjęć a także pomieszczenia gospodarcze. W ostatnich latach zakonnice zajmują się pracami rekonstrukcyjnymi nad zabudowaniami.

Obecna cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego wybudowana według athoskiego stylu, została wzniesiona w roku 1530 na fundamencie byłej świątyni – która uległa samoczynnemu zniszczeniu z upływem lat. Freski 1560 r. są wyrazistym przykładem późnobizantyjskiej epoki. Całość środkowej części świątyni wraz z jej przedsionkiem należą do Kretskiej Szkoły (niektórzy znawcy przypisują je uczniowi Theodora z Krety, Georgiemu). W XVI w. istniała w Monasterze pracownia książek.

Pomimo, iż główna świątynia monasterska ofiarowania jest cześć Przemienienia Pańskiego, szczególnie uroczyście obchodzony jest tutaj dzień św. Barbary (4 grudnia).

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.