Tesalonika – Grecja

 
 

Tesalonika miasto założone w 315 w. p. n. e w którym powstała jedna z pierwszych grup chrześcijańskich do której św. Paweł skierował dwa swoje listy. W Tesalonice urodził się św. Cyryl i Metody nauczyciele Słowian.

Biała Wieża będąca dzisiaj symbolem miasta, znajduje się w niej Muzeum i jest wieżą widokową. Dawniej była ona elementem fortyfikacji miasta i należała do jej murów obronnych okalających Tesalonikę. Wcześniej była znana jako Krwawa Wieża, gdyż mieściło się w niej więzienie.

Na zdjęciach widzimy: Część murów obronnych miasta na jego wzgórzu; rozważanie Pisma Świętego w Bractwie Studenckim dla dziewcząt; Kataryniarze byli częścią codzienności i tradycji dawnego miasta; Muzeum Bizantyńskie; dawne Baptysterium miasta; Łuk Galileusza; Rotundę; bardzo kochana przez Prawosławnych Bogurodzica Prawa Παναγίας Δεξιάς, której ikona słynie z cudownej ochrony miasta i licznych widzeń modlących się przed nią wiernych do których przemawia; Cerkiew św. Dymitra, którego relikwie słyną z wielu cudów. Św. Dymitr pochodził z Tessaliniki, głosił w tym mieście Ewangelię. Zginą śmiercią męczeńską, 306 roku. Jego ciało znaleziono po jakimś czasie, nie uległo ono rozkładowi. Z jego relikwii wydziela się do dzisiejszego dnia pachnące i uzdrawiające mirro. Jest patronem miasta i jego Obrońcą.

Możemy zobaczyć także grób Świętego Grzegorza Palamasa, który był arcybiskupem Tessaloniki, rozwiną duchowość hezychazmu, mówił o transcendencji i niepoznawalności Boga, człowiek natomiast na drodze apofatyki ma dostępne Jego energie, w której uczestnictwie może dostąpić przebóstwienia.

Na wzgórzu miasta znajduje się monaster na miejscu w którym nauczał św. Paweł będąc w Tessalonice.

« 1 z 3 »

 

Dodaj komentarz