Mając błogosławieństwo, które otrzymałeś w cerkwi, spokojnie odmawiaj cichą modlitwę: „Panie Jezu Chryste, zmiłuj się nade mną”, po czym zaraz dojdziesz do siebie. – Święty Starzec Porfiriusz Kavsokalybita

 
 

Pewien człowiek, wróciwszy z cerkwi do domu, zobaczył, że jego żona i dzieci nie były w cerkwi, i powiedział: „Patrzcie tylko, co tu się wyrabia! Dzisiaj niedziela, a oni nie poszli do cerkwi i nie dostali błogosławieństwa! No i co tu z nimi począć?”. Takie zachowanie najbliższych bardzo go zmartwiło.

Kilka dni później przyszedł do ojca Porfiriusza wyspowiadać się. Nic nie powiedział mu t tym, co się zdarzyło. Niespodziewanie jednak sam Starzec rzecze do niego:

  • Ja cię rozumiem. Ale posłuchaj, co ci teraz powiem: nigdy więcej tak nie rób jak w zeszłą niedzielę.

  • To znaczy jak Geronda? – zapytał.

  • Jeśli w niedzielę przychodzisz do domu i zauważasz, że twoi domownicy nie byli w cerkwi, to nie oburzaj się, nie denerwuj się, nie irytuj się. Mając błogosławieństwo, które otrzymałeś w cerkwi, spokojnie odmawiaj cichą modlitwę: „Panie Jezu Chryste, zmiłuj się nade mną”, po czym zaraz dojdziesz do siebie. Przecież z tych nerwów dostajesz skurczu jelit i zaczyna cię boleć brzuch. Przyznaj boli cię brzuch?

  • Owszem, boli – odpowiedział ów człowiek. Był zdumiony przenikliwością Starca i wyraził skruchę z powodu swojej nierozsądnej postawy.

    Święty Starzec Porfiriusz Kavsokalybita

    Wydawnictwo Bratczyk

Dodaj komentarz