Godnie przystąpić do Chrystusa – Święty Jan Chryzostom

 
 

Godnie przystąpić do Chrystusa

Święty Jan Chryzostom

Jakże staniesz przed trybunałem Chrystusa ty, który ośmielasz zbliżyć się do Jego Ciała ze splamionymi rękami i wargami? Nie chciałbyś pocałować króla, gdy ci usta cuchną, a Króla Niebios całujesz z cuchnącą duszą? Jest to obraza. Powiedz mi, czy chciałbyś przystąpić do ofiary z nieumytymi rękoma ? Sądzę, że nie, lecz wolałbyś w ogóle nie przystępować, niż z brudnymi rękoma. W takim więc drobiazgu jesteś uważny, a przystępujesz z brudną duszą i ośmielasz się dotknąć? Chociaż ręce trzymają Go tylko przez krótki czas, lecz w duszy cały się rozpływa. I cóż? Czy nie widzisz, że naczynia są tak wymyte i tak błyszczące? Od nich czyste, bardziej błyszczące powinny być nasze dusze. Dlaczego? Dlatego, bo one dla nas stają się takimi. One nie mają udziału w tym, co jest w nich, nie dostrzegają tego; my zaś mamy udział i spostrzegamy. Teraz zaś nie chciałbyś użyć brudnego naczynia, a z brudną duszą przystępujesz? Widzę tu wielką nierówność. W innych czasach przystępujecie, choć nie jesteście godni, a na Wielkanoc, choć popełniliście coś zuchwałego, przystępujecie.

O! Co to za przyzwyczajenie! Co za uprzedzenie! Daremna jest codzienna ofiara; daremnie stoimy przy ołtarzu: nikt nie uczestniczy w ofierze. Nie mówię tego na to, byście lekkomyślnie uczestniczyli, lecz byście się sami stali godnymi uczestnictwa. Nie jesteś godny ofiary i uczestnictwa? A więc nie jesteś też godny modlitwy…

Powiedz mi: gdyby ktoś wezwany na ucztę umył ręce i zasiadł i był gotowy do stołu, a potem nie uczestniczył w nim, czyby nie obraził tego, który go zaprosił? Czyby nie było lepiej, aby taki w ogóle nie przyszedł? Tak i ty przyszedłeś: zaśpiewałeś hymn; wyznałeś, że należysz do wszystkich godnych przez to, żeś się nie oddalił z niegodnymi. Czemu więc pozostałeś i nie uczestniczysz przy stole? Niegodny jestem – powiadasz. A więc i tamtej wspólnoty w modłach nie jesteś godny, gdyż nie tylko przez złożenie ofiary, lecz także przez owe pieśni Duch zewsząd zstępuje.

Dodaj komentarz