“Gdzie jest Chrystus – tam jest prawdziwa radość” – Święty Starzec Paisjusz Hagioryta

a

Gdzie jest Chrystus – tam jest prawdziwa radość

Święty Starzec Paisjusz Hagioryta

  • Abba, czasami nie potrafię się radować i myślę wtedy, że radość jest nie dla mnie.

  • Co ty mówisz? Radość nie jest dla ciebie? A dla kogo? Dla rogatego? Co z tobą? Radość jest dla człowieka! Bóg nie przynosi smutku, przynosi tylko radość.

  • Ale dlaczego, abba, nie zawsze odczuwam w sercu radość?

  • Jeśli twój umysł nie jest w Bogu, to jak odczuwasz Bożą radość? Zapominasz o Chrystusie, twój umysł stale jest zajęty pracą, krzątaniną, dlatego twój duchowy silnik się zatrzymuje. Włącz modlitwę i cichy śpiew, a popędzisz do przodu i będziesz krążyć wokół Chrystusa jak gwiazda.

    Tylko w Chrystusie człowiek znajduje prawdziwą, rzeczywistą radość, ponieważ tylko Chrystus daje radość i pociechę duchową. Gdzie jest Chrystus – tam jest prawdziwa radość i rajskie uniesienie. Ci co się znajdują daleko od Chrystusa, nie znajdują prawdziwej radości. Mogą marzyć: „Zrobię to i to, pojadę tu, pojadę tam”, mogą ich obdarzać zaszczytami, mogą oddawać się rozrywkom i tym się cieszyć, ale ta radość nie nasyci ich duszy. To radość materialna, ziemska, a ziemska radość nie syci duszy i człowiek pozostaje z pustką w sercu. Wiesz, co mówi Salomon? „Nabudowałem sobie domów i nasadziłem winnic, naczyniłem ogrodów i sadów, zgromadziłem złoto, posiadłem wszystko, czego pragnęło moje srce, ale w końcu zrozumiałem, że wszystko to marność”.

    Ziemska radość daje coś tymczasowego, co jest przyjemne tylko w danym momencie, nie daje tego, co daje radość duchowa – to rajskie życie. Ci, którzy przeszli przez Krzyż i zmartwychwstali duchowo, żyją w paschalnej radości. „Pascha Pańska, Pascha!” A potem przychodzi Pięćdziesiątnica! A kiedy człowiek dojdzie do Pięćdziesiątnicy i zstąpi na niego język ognia, Duch Święty, wtedy wszystko się kończy…

Namiętności i cnoty chrześcijańskie. Tom V” Święty Starzec Paisjusz Hagiortyta

1

Dodaj komentarz