Wstrzemięźliwość w życiu małżeńskim – Święty Starzec Paisjusz Hagioryta

a

Wstrzemięźliwość w życiu małżeńskim

Święty Starzec Paisjusz Hagioryta

Bóg wszystko uczynił bardzo dobrym. Mężczyzna czuje naturalny pociąg do kobiety, a kobieta – do mężczyzny. Gdyby nie było tego pociągu, to nikt nigdy nie zdecydowałby się założyć rodziny. Ludzie myśleliby o tych problemach, z którymi zetkną się potem w rodzinie i które związane są z wychowaniem dzieci i innymi sprawami rodzinnymi, i dlatego nie zdecydowaliby się wstąpić w związek małżeński.

Po upadku pierwszych ludzi niektóre osoby mogą myśleć po świecku w pięciu procentach, inne – w dziesięciu, trzydziestu i tak dalej. Ale gdzie znajdziesz dzisiaj ludzi u których świeckie myślenie zajmowałoby tylko pięć procent – to znaczy ludzi z czystym i cnotliwym myśleniem! Jednakże, jakkolwiek jest, Bóg dał wszystkim ludziom możliwość osiągnięcia wolności od namiętności – jeśli podejmą oni pobożny trud.

Wybranie życia rodzinnego nie daje ludziom żonatym usprawiedliwienia, by zapomnieli, że człowiek to nie tylko ciało, ale i duch. Nie można o tym zapomnieć i pozostawić siebie [swojej żądzy] nieokiełznanym. Małżonkowie powinni podjąć trud, aby podporządkować ciało duchowi. Jeśli pod kierownictwem ojca duchowego małżonkowie starają się żyć duchowo, to stopniowo zaczynają kosztować również wyższych radości – radości duchowych, niebieskich.

Życie Rodzinne. Tom IV” Święty Starzec Paisjusz Hagioryta

rodzina4

Dodaj komentarz