Duchowe odrodzenie dzieci – Święty Starzec Paisjusz Hagioryta

a

Duchowe odrodzenie dzieci

Święty Starzec Paisjusz Hagioryta

  • Abba, czy odpowiedzialność za wychowanie dzieci ponoszą tylko i wyłącznie rodzice ?

  • Przede wszystkim rodzice. Przecież od tego, jakie wychowanie dadzą dzieciom, zależy czy zostaną one dobrymi kapłanami, dobrymi pedagogami i tak dalej. Potem z kolei one będą pomagać dzieciom – dzieciom – i swoim własnym i wszystkim pozostałym. Trzeba powiedzieć i to, że większą odpowiedzialność za wychowanie dzieci ponosi nie ojciec, ale matka.

    g

Jeśli w tym czasie, kiedy dziecko znajduje się jeszcze w łonie matki, rodzice się modlą, żyjąc duchowo, to rodzi się ono uświęcone. A jeśli pomogą mu duchowo, to dziecko stanie się człowiekiem uświęconym i będzie ze swej strony pomagać społeczeństwu: czy zacznie służyć Cerkwi, wejdzie do organów władzy, czy zajmie jakieś inne stanowisko. Wszyscy powinniśmy pomagać dzieciom, aby stały się prawymi ludźmi, żeby następnym pokoleniom zostało trochę zakwasu. Przecież teraz wszystko idzie ku temu, aby nie pozostało nawet zakwasu. A jeśli go zabraknie, do czego to doprowadzi ?

Rodzice rodzą dzieci i dając im ciało powinni w miarę możliwości wspomagać również ich odrodzenie duchowe. Przecież jeśli człowiek nie odrodzi się duchowo, czekają go męki piekielne. Później rodzice powinni powierzyć nauczycielom to czego sami nie mogą zrobić dla swoich dzieci. Dlatego nasza Cerkiew modli się właśnie „za rodziców i nauczycieli”. Jednakże są i ojcowie duchowi. Ci ludzie mogą nie mieć własnych dzieci, ale ich pomoc w wychowaniu dzieci jest bardzo efektywna, dlatego, że pracują nad ich odrodzeniem duchowym.

k

Chcę powiedzieć, że wszyscy – każdy po swojemu, każdy swoim przykładem – powinni pomóc, aby dzieci odrodziły się duchowo, żeby żyły spokojnie w tym życiu i poszły do Raju. Jeśli dzieci staną się ludźmi duchowymi, to nie będą już im potrzebne [powstrzymujące zło] prawa, ani nic podobnego: Prawo nie dla sprawiedliwego jest przeznaczone. Prawo przeznaczone jest dla czyniących bezprawie. Duchowa władza stoi wyżej niż władze ludzkie.

e

Życie Rodzinne. Tom IV” Święty Starzec Paisjusz Hagioryta

Dodaj komentarz