“Posługę eucharystyczną należy sprawować wyłącznie w kościołach katolickich” św. Cyryl, Arcybiskup Aleksandrii

1

FRAGMENT Z ODPOWIEDZI NA PYTANIA DOGMATYCZNE POSTAWIONE PRZE TYBRIUSZA I JEGO WSPÓŁBRACI

Wyjaśnienie. Jeśli idzie o dar, to znaczy sprawowaną ofiarę mistyczną, to należy ją składać wyłącznie w świętych kościołach należących do [wspólnot] prawowiernych i nigdzie indziej, a ci, którzy tak nie czynią, jawnie przekraczają prawo. Zasadę tę można wyprowadzić ze Świętych Pism. Prawo bowiem nakazało w określone dni, to znaczy w święto Paschy, składać ofiarę z baranka, który był typem Chrystusa. Napisano: „[Baranek] będzie zjedzony w jednym domu. Nie wyniesiecie jego mięsa na zewnątrz. Na zewnątrz zatem wynoszą dar ci, którzy nie składają go w jednym, katolickim domu Chrystusa, to znaczy w Kościele. Na podobną zasadę wskazuje inny fragment Prawa, gdzie napisano: „Jeśli ktoś ofiaruje cielca albo owcę w obrębie obozu i nie przyprowadzi ich przed wejście do Namiotu, ów człowiek będzie wyłączony spośród ludu. Ci zatem, którzy składają ofiarę na zewnątrz namiotu, są właśnie heretykami, a zagłada spadnie na nich i na tych, którzy ośmielają się tak czynić. Wierzymy, że ofiary składane w Kościele są uświęcone, błogosławione i przyjęte prze Chrystusa.

4 Comments

 1. by didache on 14 maja 2016  09:24

  Mozecie sprostowac, ze kosciol katolicki to cerkiew bo wielu wiernych w Polsce nie ma pojecia i identyfikuje kosciol katolicki z lacinnikami.

  • by Marina Madej on 14 maja 2016  10:15

   Kościół Katolicki to Prawosławna Cerkiwe i pragniemy by każdy w Polsce dzięki łasce Boga tę prostą Prawdę ujrzał.

  • by Simon on 11 kwietnia 2017  05:52

   Cerkiew nie jest bynajmniej Kościołem katolickim. Kościółem katolickim kieruje biskup rzymski Porzućcie schizmę w której trwacie i wróćcie do Kościoła Powszechnego który zbudowany jest na Piotrze.

Dodaj komentarz